Ugrás a tartalomra

2024-11-03 19:00 Nagyterem

A Duna balladái

Duna Művészegyüttes

2024-11-05 19:30 Kisterem

Csongor és Tünde

PR–Evolution Dance Company

Anyanyelve a folklór volt - Elhunyt Foltin Jolán

Foltin Jolán koreográfus-rendező, táncpedagógus,a Nemzet Művésze, életének 77. évében, október 27-én meghalt - tudatta a hírt a család hozzánk is eljuttatott közleményében, amelyet alább teljes terjedelmében idézünk.

Életművét a magyar népművészethez, folklórhoz való viszonya, mély ismerete és különleges megközelítése határozta meg.

Műveiben emberi történeteket, kapcsolatokat, sokszor női sorsokat fogalmazott meg: korát megelőző bátorsággal beszélt nőként a nőkről; társas és társadalmi szerepeinkről, együttélésünk vélt, vagy valós szabályairól, a Kárpát-medence történelmének kiszolgáltatott emberéletekről. Anyanyelve a folklór volt, de ezt a nyelvet olyan személyes, alanyi beszédmóddal használta, hogy az műveiben költészetté vált.

Foltin-Jolan-NM-092626.jpg

Foltin Jolán (Fotó/Forrás: Nemzet Művésze)

Foltin Jolán közel hat évtizedes aktív tevékenysége rendkívüli a magyar néptánckultúra modern kori történetében: pedagógiai és módszertani munkája teremtette meg a műfaj szervezett utánpótlásának lehetőségét, országos, sokgenerációs hálózatát. A Magyar Művelődési Intézet munkatársaként kollégáival ő alapította meg az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesületet. Módszertani kiadványait a mai napig használják óvodákban, iskolákban táncpedagógusok országszerte. Gyermekeknek készült színpadi művei egyedülállóak a magyar táncművészetben. Foltin Jolán volt az egyik kitalálója és szervezője az első budapesti táncháznak, az első - a mozgalom későbbi névadó - eseményének egyik házigazdája.

Koreográfus tanítványai sokasága képviseli alkotói látásmódját, hatása az utána jövő generációkra megkérdőjelezhetetlen. Közösség-teremtő személyiségének ereje példaadó.

 

Alkotói életének két fő színhelye és műhelye a Bihari János Táncegyüttes (amelynek tagja 1959-től, művészeti vezetője 1982-91-ig, mentora haláláig volt) és a Honvéd Táncszínház, ahol több évtizeden keresztül, annak megszűnéséig, alkotta olyan jelentős műveit, mint az Asszonyok könyve, Harangok, a Lagzi, Ki népei vagytok, Bartók útjain, A tánczmester.
Műveinek sokszor nyújtottak alapanyagot, ihletet olyan jelentős magyar írók, mint Kiss Anna, Kormos István, Nagy László, Szilágyi Domokos, Szakonyi Károly, Dobozi Eszter, Balogh Róbert.

foltinjolan-155319.jpg

Foltin Jolán (Fotó/Forrás: Rácz Gabriella)

Életének utolsó évtizedében független alkotóként dolgozott, elsősorban tanítványaival: a Müpa és a Budapesti Tavaszi Fesztivál 2016-ban mutatta be Elmúlik / Táncdráma a kitelepítések idejéből és 2018-ban Feketetó című műveit. Mozgékony, kiapadhatatlan alkotói tevékenységére jellemző, hogy 2014-ben, hetvenegy éves korában, a Táncművészek Szövetsége az Évad legjobb alkotója díjjal tüntette ki. Munkásságát Erkel Ferenc díj, Gyermekekért díj, Kossuth díj, Príma díj, Magyar Érdemrend Középkeresztje díj és számtalan életmű-díj jutalmazta.

KIM NKA Millenaris Eisberg