Ugrás a tartalomra

2025-07-11 20:30 Táncpark

Jazzed Up Flamenco

Pirók Zsófia

2025-07-12 20:30 Táncpark

Héttorony

Duna Művészegyüttes

2025-07-13 20:30 Táncpark

Liliom

Feledi János – Feledi Project

Tánc minden formában

Ikonikus visszatérők, új bemutatók, szabadtéri nyári esték és balatoni fesztiválhangulat - a Nemzeti Táncszínház 2025/2026-os évada a magyar táncművészet legjavát vonultatja fel. A május 28-i sajtótájékoztatón a következő évad bérleteit, kiemelt programjait, valamint a TáncPark és a keszthelyi Táncpanoráma nyári eseményeit is bemutatták. A cél: minél többekhez eljuttatni a tánc élményét - szenvedéllyel, profizmussal, új nézőpontokkal.

A programot Vasas Erika táncművész szólója nyitotta meg, a Vasas Művek Zárt ajtók című előadásának egy részletével - a darab a TáncPark Kortárs Körkép estjén is szerepel majd.

A Nemzeti Táncszínház a magyar táncművészet központja - egyedülálló helyszín, ahol évek óta a hazai professzionális társulatok legjava mutatkozik be. A klasszikus balettől a kortárs táncon át a néptáncig, az interaktív gyerekelőadásoktól a nagyszínpadi premierekig - évente közel 500 előadással és több mint 80 000 nézővel - a Táncszínház nemcsak bemutatja, hanem formálja is a magyar táncéletet.

 

Bérletek - új nézőknek, új élményekre

A 2025/2026-os évadban a Nemzeti Táncszínház bérletei új célt fogalmaznak meg: elsősorban azokat szeretnék megszólítani, akik eddig még nem jártak táncszínházban, de nyitottak egy izgalmas kulturális kalandra. A bérletek három különböző műfajon keresztül kínálnak áttekintést a magyar táncművészet sokszínűségéről - magas színvonalon, közérthetően.

"Olyan előadásokat válogattunk az új évad bérleteibe, amelyek nemcsak művészi értékükkel, de erejükkel és atmoszférájukkal is megszólítják a nézőt - akkor is, ha először jár a Táncszínházban. Most valami mást akartunk kipróbálni: új nézőkhöz szólni, új utakat keresni" - fogalmazott Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója.

A felnőttbérlet az évad mindkét felében elérhető lesz, két külön összeállításban, más-más előadásokkal várva a közönséget. Az első összeállítás nyitóelőadása a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Kalotaszeg című produkciója, a színpadi néptánc egyik legigényesebb, atmoszférateremtő darabja.

"A Kalotaszeg számunkra nemcsak egy tájegység, hanem egy szellemiség megidézése - táncban, zenében és közösségi érzésben. Egy előadás, amely ünneppé emeli a hagyományt" - mondta Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas koreográfus-rendező, táncművész, a Nemzet Művésze, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője.

A bérlet következő állomása a Szegedi Kortárs Balett Carmina Burana című előadása, a társulat egyik ikonikus darabja, amely 2026-ban ünnepli bemutatásának 25. évfordulóját.

"A Carmina számunkra egyszerre emlék és folyamatos megújulás. Öröm, hogy ennyi év után is ugyanazzal az erővel szólítja meg a nézőt - most azokhoz is eljut, akik még sosem jártak táncelőadáson" - fogalmazott Juronics Tamás, Kossuth-díjas koreográfus, a Szegedi Kortárs Balett művészeti vezetője.

A háromelőadásos bérlet utolsó estjén a FlamenCorazónArte Táncszínház Caminos című estjét láthatják a nézők, amely a flamenco szenvedélyes mozgásvilágát kortárs impulzusokkal ötvözve teremt szuggesztív színpadi jelenlétet.

A gyermekbérlet különösen fontos eleme az évad kínálatának. A Nemzeti Táncszínház célja, hogy a legfiatalabb nézők első táncszínházi élménye örömteli, minőségi és emlékezetes legyen - hiszen egy ilyen találkozás akár életre szóló kötődést is elindíthat a művészetekhez.

"A saját élményeimből is tudom, mekkora hatása lehet egy gyerekkori művészeti élménynek - egy előadás hangulata, egy zene, egy mozdulat évekre velünk marad. Ezért fontos számunkra, hogy a tánccal való első találkozás örömteli, maradandó és minőségi legyen" - mondta Ertl Péter.

A bérlet négy előadása egyszerre épít a klasszikus mesék ismertségére és a kortárs gyerekszínházi szemléletre. A gyerekek láthatják a Bozsik Yvette Társulat színpompás Jancsi és Juliskáját, a Pécsi Balett lendületes Lúdas Matyiját, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes néptáncalapú Csipkerózsikáját, valamint az Inversedance - Fodor Zoltán Társulat kalandos Rumini című előadását.

Új bemutatók- sokszínűség, frissesség, érték

"Az évad összeállításánál az volt a célunk, hogy átfogó képet adjunk a magyar táncművészet kiemelkedő alkotásairól és műfaji sokszínűségéről" - mondta Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója.

A 2024/2025-ös évadot a Gradient Kortárs Balett Debrecen Reverie című budapesti bemutatója zárja, 2025. június 6-án. A Csokonai Nemzeti Színház újonnan alakult tánctagozata Domoszlai Edit vezetésével először lép a fővárosi közönség elé - egy vizuálisan is erőteljes, érzékeny kortárs darabbal mutatkozik be.

A következő évad nyári nyitányát július 18-án a PR-Evolution Dance Company Party Time című premierje hozza a TáncPark keretében - lendületes, friss előadás a közösség, a ritmus és a felszabadultság jegyében.

Szeptember 17-én az Argentin Tangó Táncszínház Életutak című előadása érkezik, amely a tangó nyelvén mesél el személyes és kollektív sorsokat, érzelmi mélységeket.

Október 21-én a Feledi Project viszi színre Cseresznyéskert című koreográfiáját, Csehov klasszikusa nyomán - egy letisztult és lírai táncszínházi adaptációként.

November 12-én a Magyar Nemzeti Táncegyüttes új bemutatóval tér vissza: a társulat ezúttal is a magyar tánchagyomány professzionális, magas színvonalú színpadi megjelenítését ígéri.

November 28-án a Duna Művészegyüttes Partium - Az Értől az Óceánig című előadása kerül színpadra - a magyar szórványvilág történelmi és zenei örökségét bemutató, nagyléptékű táncképekben.

November 29-én a Székesfehérvári Balett Színház Testbeszéd című darabja zárja az őszi premierek sorát - egy mozdulatokra épülő párbeszéd az emberi kapcsolódásról.

Az évad második felére időzítve mutatja be új, gyermekeknek szóló előadását Blaskó Borbála is: Mese, mátka, pillangós madárka című koreográfiája költői, varázslatos világot idéz meg a legkisebbeknek.

KIM NKA Millenaris Eisberg